کتاب ها > هنرهای تجسمی > نودسال نوآوری در هنر تجسمی

عنوان : نودسال نوآوری در هنر تجسمی

نودسال نوآوری در هنر تجسمی ایران (جلد اول و دوم)

 

عنوان و پدیدآورنده‌ی کتاب:

نودسال نوآوری در هنر تجسمی ایران (جلد اول و دوم)

نویسنده: دکتر جواد مجابی

 

درباره‌ی کتاب:

دکتر جواد مجابی از چهره های شاخص در نقد ادبی و هنری ایران معاصر می باشد. وی از سال های دور در کنار تولید آثار داستانی و شعر، همواره با حضور مجامع هنری و تجسمی، چند و چون این فعالیت را زیرنظر داشته و به دلیل حرفه ی نویسندگی و روزنامه نگاری با تهیه گزارش، مصاحبه و نگارش نقد، در طی چند دهه، گذشته از آگاهان این عرصه به شمار می آید. او خود در این خصوص می نویسد: «ازمیانه دهه 40 تاکنون، صدها مقاله در باب نقاشی ایران نوشته ام که حاصل دیدارم از نمایشگاه ها و گفت و گو با هنرمندان بوده است. به شهادت نمایه مقالاتم، در آرشیو روزنامه ها و مجلات، می توانم بگویم: کمتر نمایشگاهی مهمی در پایتخت برگزار شده است که آن را ندیده و یا درباره اش ننوشته باشم.» 
کتاب «نودسال نوآوری در هنر تجسمی ایران» نتیجه چند دهه ممارست این پژوهشگر در عرصه هنر می باشد که اکنون در دو جلد انتشار یافته است. 
از نوگرایی تا نوآوری، سرچشمه نوآوری، اولین حضور جمعی، بی ینال های پنجگانه تهران، پس لرزه های دوسالانه ها، وضعیت هنرنو از 1342 تا 1357، آموزش های هنری تحولات بعد از جنگ، بی ینال بعد از انقلاب و بی ینال مجسمه از جمله سرفصل های جلد اول این کتاب می باشد. 
در جلد دوم، مولف شرح زندگانی و آثار نخبگان تجسمی معاصر را آورده است. به بیان خود او: آنچه برای من در نوشتن زندگی و آثار هنرمندان اهمیت داشت، این بود که مطالب با علاقه و دقت خوانده و دنبال شود، به همین خاصر از قالبی معین و یکسان عدول کردم و قالب مرسوم فرهنگنامه ای را برنگزیدم. شیوه ای مناسب اتخاذ کردم که این تنوع شکلی، انگیزه ای بیشتر برای مطالعه زندگی و روال هنری هر یک از این هنرمندان پدید آرد. کتاب نوآوری در دو جلد در قطع وزیری با 800 صفحه به چاپ رسیده است در انتهای فصل دوم کتاب تصاویری به صورت رنگی گنجانده شده تا معرف نمونه هایی از آثار هنرمندان باشد. 
مطالعه این کتاب را که صورت یک مرجع اطلاعات را دارد به علاقمندان و پژوهشگران تاریخ هنر معاصر توصیه می نماییم.
 

 

مشخصات تکمیلی:

ناشر: پیکره

نوبت چاپ: اول، 1395

تعداد صفحه: جلد نخست 319 / جلد دوم 487

قطع: وزیری

قیمت: 100000 تومان

نوع جلد: گالینگور

موضوع: هنرهای تجسمی

شابک: 6-50-6728-600-978